Activities

Name Advisor Meeting Days Meeting Times Meeting Room
Anime Club Ms. Mendal Thursdays 2:00-3:00 123
Art Club Mrs. Williams Fridays 2:10 - Varies 106
BE Clean Mrs. Rocco as needed 2:00-2:30 219
BETA(Bristol Eastern Theatre Arts) Ms. Degan TBD
Auditorium

Mrs. Burdelski


BE Thirst Project Mrs. Dilernia When announced 2:00 128
Class of 2020 Mrs. Infante 1st & 3rd Monday 2pm - 3pm 115

Mrs. Wernicki


Class of 2021 Ms. Bianchi Every other Monday 2-2:30 3
Class of 2021 Mr. LeClair


Class of 2022 Ms. Peluso Every Thursday 2:00-3:00 212, 246
Class of 2018 Mr. Steinfeld


Class of 2023 Mr. McDermot


Class of 2019 Mrs. Schacht


Dungeons & Dragons Ms. McDaniel Thursdays 2:15-3:00 231
Eastern Extra (Newspaper) Mrs. Roberts Mondays 2:00-3:00 233
French Club Ms. Thibodeau Tuesdays or Thursdays 2:15-3:00 117
French National Honor Society Ms. Thibodeau As needed 2:10-3:00 117
FOR (Friends of Rachel) to be announced


Gender & Sexuality Advocacy (GSA) Ms. Peluso Every Monday 2:00-3:00 246
Lancer Nation Mrs. Jones
10/8/19, 11/12/19, 12/10/19, 1/14/20, 2/11/20, 3/10/20, 4/7/20, 5/12/20, 6/9/20
2:05-2:45 226
Lancer Nation Mr. McDermott

Latin Club Ms. Joliat Every other Tuesday 2:15-3:15 224
LEO club to be announced Mondays 2:10-2:40 120
Madrigal Singers Mr. Coderre Every Monday 7:00-8:30PM 10
Math Team Mr. Bourke Thursdays 2:15-3:00 209
Math Team Mrs. Gammons


Model UN Mr. Cirillo First Friday of each month 2:10 218

Mr. Lavoie



Mr. Stavens


Mythology Club Mrs. Burdelski Every Monday 2:00-3:00 239
National Honor Society Dr. Bittel To Be Determined 2:15-3:00 113
National Honor Society Mrs. Gammons


Photography Club Mr. Morfis Last Tues of each month 2:10-3:00 105
Project Writeous (creative writing) Ms. Peluso Every Friday 2:00-4:00 246
Science National Honor Society Ms. Mendal TBD TBD 123
Spanish National Honor Society
Mr. McDermott
Mrs. Schachdt
 First Monday of each month
  225
STEM/Forensics club Ms. Kielma 2nd & last Mon. each month 2:10-3:00(3:30 on last Mon) 125
Straweberry Fields Mr. Coderre Every Tuesday 7:00-8:30 PM 10
Student Council Mrs. Paquette Thursdays 2:05 129
Tecnology Student Association / Robotics Mr. Diaz Thursdays 215-315pm 6
Unified Arts Ms. Banda Once per month, Dates TBA 2:15:3:30 106
Unified Sports Ms. Banda Wednesday after school during each sport. 1:35-3:15 Meet in room 102, bus to BCHS
United Way Youth Board to be announced 4th Tuesday of each month 7:00- 8:00pm United Way Building
Voices (Literary Magazine) Ms. Peluso Published every Spring.
243
Yarnify Mrs. Gammons Tuesdays 2:15 - 3:00 208
Yearbook Mr. Zimmerman (content/ publication) Every Thursday 2:00-3:00 237
Yearbook Mrs. Wernicki (orders/ financial info)


Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.